Cilt Allerjileri

Cilt Allerjileri

Cilt Allerjilerini incelerken cildimizin vücudumuzun en büyük organı ve dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyucu görevi üstlendiğini hatırlamalıyız. Devamlı surette dışarıdan gelen ataklara karşı koyar ve hemen hepsini başarıyla defeder. Ancak bazen alerjenler cilde sızar ve reaksiyon gösterir.

Cilt Allerjisinin Belirtileri

Belli başlı belirtiler kaşıntı, döküntü, kurdeşen, şişkinlik ve ciltte çatlaklar olarak görülebilir. Dış etkenlere en çok maruz kalan ellerimiz, kollarımız, boynumuz, ve yüzümüzdür ve en çok buralarda alerjik reaksiyonları görürüz.

Kontak Dermatit

Dışarıdan gelen etken maddelerin ciltte yarattığı alerjik reaksiyondur. Belirtisi ciltteki döküntü halidir. İnsan cildi farklı maddelere reaksiyon gösterir bunlar kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, parfüm, metaller ve hatta bazı yiyecekler bile olabilir. Bazı zehirli bitkilerle temastan sonrada görülen dermatit aşırı derecede kaşıntıda yaratır. Dermatit belirtisi atopik dermatit yani egzema gibi görünse de bazen aslında sadece yabancı madde ile cildin temas ettiği yerde görülür. En çok rastlanılan bölge yüzümüz, göz kapaklarımız, boyun, el ve ayaklarımızdır. Mücevher, fermuar, düğme ve buna benzer metal maddeler alerji kaynağıdır. En iyi tedavi bu maddelerden uzak durmaktır.