Doğum Lekeleri

Doğum Lekeleri

Doğum Lekeleri, doğumda ya da doğum sonrası bir iki hafta içinde görülen ciltteki bölgesel renk değişikliğidir. Doğum lekelerinin çoğunun kanserojen olmadığını hatırlatmak gerekir ancak çocuğunuz doğum lekesi ile doğarsa ya da doğumdan sonraki haftalarda leke belirirse doktorunuzun görmesinde fayda vardır.

Pigmentli doğum lekesi

Ciltte renk değişikliğine uğramış bölge pürüzsüz ve düz bir yüzeye sahiptir. Bunlardan bazıları:

Mongolyan lekesi – mavimsi bir renkte olur

Cafe-au-lait lekesi – açık kahve renginde ve tipik ben görünümünde olabilir. Benlerde kanama, renk değişikliği, ya da şekil veya ölçü değişimi varsa gözlenmelidir. Macular lekeler: vücudun herhangi bir yerinde hafif kırmızı renkte görülebilir ve daha kötüye gitmezler.

Macular lekeler

En çok rastlanılan damarsal lekelerdir. İki türde rastlanabilecek olan bu lekeler, Alında ve göz kapağında görülen bu lekeler genelde daha kötüye gitmez ve erken çocukluk günlerinde kaybolurlar. Boynun arkasında görülen bir leke türü yetişkinliğe kadar kalıcı olabilir. Bu lekeler çoğunlukla hafif derecededir ve tedavi gerektirmezler.

Hemanjiyom

>Çok küçük damarcıkların toplanıp bir araya gelmesinden kaynaklanır. Bazıları sadece doğum lekesi olarak kalır değişmez ancak bazıları gittikçe büyüme gösterebilir. Çocuğun ilk yaşında hızlı büyüdükleri görülmüştür.

Çilek hemanjiyom

Hafif kabarık ve kırmızımsıdır. Vücutta herhangi bir yerde çıkabilir.

Delikli hemanjiyom

Mavimsi olan bu leke ciltte daha derine iner. Çoğu hemanjiyom kendiliğinden kaybolur. Kabaca yüzde 50’si 5 yaşında, yüzde 70’i 7 yaş civarında ve yüzde 90’ı da 9 yaş civarında. Görme, duyma, yeme ve ülser gibi fonksiyonlara zarar veren bu tip lekelerde tedaviye gidilir. Hemanjiyomlar farklı şekillerde tedavi edilebilir ve her yöntemin kendine özgü riski vardır. Kortikosteroidler iğne ya da ağız yoluyla alınır. Bu ilacın yan etkileri yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, gelişim zayıflığı veya katarak olabilir. Bazı spesifik hemanjiyomlar lazerle tedavi edilip büyümesi durdurulabilir. Bu tip tedavide ülser ve yara izi gibi riskleri bilmek gerekir. Zaman zamanda ameliyat diğer bir alternatif olduğu gibi bu tedavi yöntemleri kombine olarakta uygulanabilir.