Güneş Lekeleri

Cilt Lekeleri

Güneş lekeleri - Lentigo

Genellikle ciltte kahverengimsi noktalar olarak görülen lekeler daha çok beyaz tenli kişilerde görülür. Güneş ışığına maruz kalınma bilinen en büyük nedendir. Güneşe en çok maruz kalan yüz ve ellerde daha çok görülür. Bazı lentigolar aileden genetik olarak geçer ve bazen de radyasyon terapileride lentigoya neden olur. Lentigo oluşmaması için güneşten uzak kalmak gerekir eğer güneşe çıkılacaksa güneş koruyucu sürülmelidir. Lentigo lazerle, kryoterapiyle ve bazı kremlerle giderilebilir.

Hiperpigmentasyon (Koyu renk lekeler) ve Hipopigmentasyon (Açık renk lekeler)

Pigmentasyon ciltteki renktir. Eğer kişi sağlıklıysa cildin rengide sağlıklı görünür. Bir hastalık sonucu kişinin cilt renginde değişme olabilir ve bu ciltte koyulaşma ya da tam tersi cilt renginde açılma meydana gelir.

Hiperpigmentasyon

Melaninin vücuttaki renkten sorumlu olan maddedir ve artışı sonucunda hiperpigmentasyon meydana gelir. Hamilelik veya Addison hastalığı gibi durumlarda melanin artışı olabilir. Güneş ışığına maruz kalmak hiperpigmentasyonun ana nedenlerinden biridir ve hiperpigmente olmuş bölgeleri daha da karartabilir. Ciltteki kararmanın diğer bir nedenide antibiyotikler, antiaritmik ve antimalerya ilaçları da olabilir.

Melazma

Bir hiperpigmentasyon örneğide melazmadır. Daha çok yüz bölgesinde cilt renginde kahverengimsi bölgesel kararmalardır. Melazma hamile kadınlarda görüldüğü gibi erkeklerde de görülür. Melazma genellikle hamilelik sonrası kendiliğinden gider ancak bazen reçeteyle verilen kremlerde kullanılabilir. Eğer melazmanız varsa güneş ışığından uzak durun ve SPF 15 güneş koruyucu kullanın. İçinde zinc oxide ve titanium dioxide olan güneş koruyucuları daha uygun olup yine içinde parsol 1789(avobenzone) olanlarda iyi koruma sağlar. Melazmayı kendi kendinize tedavi etmeden önce lütfen doktorunuza danışın.

Hipopigmentasyon

Hiperpigmentasyonun tersine vücutta melanin azalmasında cillte meydana gelen açık renkliliktir. Hipopigmentasyona örnek,

Vitiligo ki kendi sayfasında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Albinizm

kalıtsal bir bozukluktur ve melanini yapan enzimlerin vücutta yer almamasından kaynaklanır. Bunun sonucu komple bir pigmentasyon sorunudur ve bu saçlarda, gözlerde ve ciltte görülebilir. Genetikteki anormal bir gen dolayısıyla vücut melanin üretememektedir ve Albinizm’in tedavisi yoktur. Albinizm olan hastalar her zaman güneş koruyucusu kullanmalıdırlar çünkü güneşin zararına ve cilt kanserlerine yakalanma oranları daha yüksektir. Cilt yaralanması sonucu renk kaybetme: Eğer cilt enfeksiyonu, ciltte yaralar veya yanıklar da hipopigmentasyona o bölgede yol açabilir. Bu durum kalıcı renk kaybına neden olmaz ancak cildin tekrar renk kazanması uzun zaman alabilir.